18.02.2022

Zasady BHP podczas prac rozbiórkowych

Jesteś na etapie prac rozbiórkowych lub dopiero planujesz wyburzanie budynku? Tego rodzaju czynności są dość niebezpieczne, dlatego koniecznie należy znać podstawowe przepisy BHP, by uniknąć różnego rodzaju wypadków. Często zdarzają się sytuacje, że zapominamy o zabezpieczeniu najmniejszego szczegółu, przez co może dojść do tragedii. Z tego względu tak ważne jest dokładne przeczytanie przepisów BHP, by uchronić zdrowie swoje oraz pracowników, a często także życie. Prace rozbiórkowe mogą wiązać się z możliwością upadku z wysokości, uszkodzeniem kończyn, głowy czy poważnych urazów doznanych podczas korzystania ze specjalistycznych urządzeń i sprzętów. Sprawdź, jak należy zabezpieczyć miejsce przed oraz w trakcie prac rozbiórkowych, aby uniknąć niepotrzebnych i poważnych wypadków.

Jak przygotować się do prac rozbiórkowych?

Zanim przystąpimy do robót rozbiórkowych, niezbędne będzie odłączenie budynku od wszelkich instalacji, czyli sieci przemysłowych, w tym sieci elektrycznej, gazowej, wodociągowej, cieplnej, kanalizacyjnej i innych sieci, jeżeli do takowych był podłączony. Kolejnym aspektem, o który warto zadbać, będzie przygotowanie planu budowy, pozwolenia oraz programu wykonywania prac rozbiórkowych. Należy zadbać, by każdy pracownik miał do tego dostęp i wiedział, jaka jest kolejność wykonywanych czynności. Pozwoli to uniknąć samowolnych prac, które mogłyby być powodem zagrożenia i przykładowo doprowadzić do zawalenia się obiektu.

Warunki atmosferyczne podczas prac rozbiórkowych

Kolejnym ważnym aspektem, który wpływa na bezpieczeństwo podczas wykonywania prac rozbiórkowych, jest pogoda. Zdecydowanie zakazuje się czynności na placu podczas silnego wiatru, gdy istnieje możliwość zawalenia się budynku. Należy zadbać, by pracownicy nie znajdowali się w tym czasie na najniższej kondygnacji budynku, by w razie niebezpieczeństwa nie doznali żadnych obrażeń.

Teren budowy – przepisy BHP

Podczas przeprowadzania prac wyburzeniowych i rozbiórkowych niezwykle ważne jest zabezpieczenie terenu budowy. Należy dbać o regularne wywożenie gruzu, najlepiej za pomocą zsypowych rynien, by gruz nie zalegał na wyższych piętrach obiektu, a jego ciężar nie doprowadził do zawalenia się poszczególnych części. Ponadto, zabrania się przybywania na obszarach obiektu, na których: powierzchnia jest niezabezpieczona przed upadkiem pracowników z wysokości; pracownicy mogliby się znaleźć pod transportem ładunkowym; strefa odznacza się zagrożeniem.

Środki ochrony indywidualnej

Przebywając na jakimkolwiek terenie budowy lub obiektu do wyburzenia, należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu się przed niespodziewanym niebezpieczeństwem. W trakcie prowadzenia robót rozbiórkowych i innych prac budowlanych należy zapewnić hełmy, które chronią pracowników oraz inne osoby przebywające na terenie przed urazami głowy, choćby w przypadku spadnięcia małego elementu z wysokości. Ochronne okulary przydadzą się w przypadku, gdy jest znaczne zapylenie powietrza, a rękawice ochronne będą chronić przed innymi obrażeniami, a także znacznie pomogą przeprowadzać prace przez lepszy uchwyt. Jeżeli czynności rozbiórkowe wykonywane są na wysokości bądź w innych trudnych warunkach, należy wyposażyć siebie lub pracownika w specjalne szelki bezpieczeństwa. Jak więc widać, prace rozbiórkowe należą do dość skomplikowanych czynności, w których szczególnie należy zwrócić uwagę na ochronę każdego, kto przebywa na terenie danego obiektu.

WYBUDUJEMY DLA CIEBIE HALĘ PRZEMYSŁOWĄ!

Skontaktuj się z nami, a Nasi specjaliści przygotują
dla Ciebie indywidualną wycenę.
Budujemy na terenie całego kraju!

skontaktuj się