05.10.2021

Wpływ rewolucji przemysłowej na budownictwo

Przemysł 4.0 opiera się przede wszystkim na cyfryzacji i sztucznej inteligencji. W wielu dziedzinach przemysłu odnotowaliśmy też bardzo duży postęp w automatyzacji. Aktualnie nie ma branży, w której nie zaszłyby zmiany związane z wciąż postępującą digitalizacją i globalizacją. Nie inaczej jest z budownictwem, które coraz odważniej czerpie ze zdobyczy współczesnej technologii.

Po pierwsze – automatyzacja

Automatyzacja to chyba najważniejszy aspekt, jaki wiąże się z wpływem rewolucji 4.0 na budownictwo. Pomimo tego, że w praktyce wszystkie czynności związane z powstawaniem budynków wykonywane są czysto fizycznie, wpływ technologii na rozwój branży budowlanej jest ogromny. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że to projekt budynku jest decydującym punktem w powodzeniu realizacji. Bez dobrego projektu i przygotowania szanse na stworzenie czegoś dobrego i funkcjonalnego, nieobarczonego ryzykiem wystąpienia poważnych błędów są niemalże zerowe. Budownictwo jest ściśle związane z architekturą i najczęściej to właśnie praca architektów i inżynierów budownictwa wpływa na powodzenie całej realizacji. Dlatego przy wyborze firmy, z którą nawiążemy współpracę w kwestii wykonawstwa warto jest zwrócić uwagę na to, czy łączy ona w sobie holistyczne kompetencje. Jeśli współpraca na linii projektant – wykonawca – zamawiający przebiega od samego początku tworzenia projektu, to szanse na wykonanie w pełni profesjonalnej realizacji znacznie rosną.

Automatyzacja w budownictwie polega przede wszystkim na tym, że projekty tworzone są z wykorzystaniem programów, które umożliwiają szybką i bezproblemową edycję plików w czasie rzeczywistym, pozwalają na kreowanie modeli 3D, a także na sprawną komunikację pomiędzy uczestnikami projektu. Niezależnie od tego czy zlecamy projekt domu jednorodzinnego, czy naszym zadaniem jest stworzenie hali produkcyjnej, zawsze powinniśmy zwracać uwagę na to, czy nasza realizacja będzie we właściwych rękach.

Budownictwo przyszłości – najważniejsze wyzwania

Wraz z dynamicznie zmieniającym się światem, zmienia się też budownictwo. Aspekty, które jeszcze kilka lat temu pozostawały poza zasięgiem inżynierów budownictwa w Polsce, dziś stają się ich codzienności. Obsługa zaawansowanych programów, wykorzystujących technologię BIM czy ciągła współpraca ze specjalistami wszystkim branży na każdym etapie realizacji to tylko niektóre zmiany, jakie zawsze na gruncie polskiego budownictwa w ciągu ostatniej dekady.

Wszystkie te zmiany przyniosły nie tylko ogromną szanse na rozwój i optymalizację kosztów i czasu pracy, ale także postawiły przed inżynierami budownictwa wiele wyzwań. Aby im sprostać, współcześni przedstawiciele branży budowlanej muszą wciąż się dokształcać, otwierać i pozostawać w otwartości na zachodzące zmiany. Konieczność nauki obsługi nowych programów, wzrost znaczenia komunikacji w procesie projektowym, czy popularyzacja pracy w oparciu o modele 3D początkowo mogą wydawać się utrudnieniem.

Jednak zdecydowana większość wykonawców wskazuje, że po przestawieniu się na wykorzystywanie bardziej zautomatyzowanych rozwiązań w codziennej pracy ich czas pracy znacznie się skrócił, a ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych kosztów na końcowym etapie realizacji spadło praktycznie do minimum.

Przyszłość budownictwa w Polsce przedstawia się, jako duża szansa na pozytywne zmiany i tworzenie projektów na świadomym poziomie. Oczywiście cały proces wymaga czasu, a także cierpliwości. Jednak już teraz polskie budownictwo odnotowuje coraz więcej sukcesów na arenie międzynarodowej, a rokowania na najbliższe lata są bardzo optymistyczne.

WYBUDUJEMY DLA CIEBIE HALĘ PRZEMYSŁOWĄ!

Skontaktuj się z nami, a Nasi specjaliści przygotują
dla Ciebie indywidualną wycenę.
Budujemy na terenie całego kraju!

skontaktuj się