01.07.2021

Koszt wybudowania budynku biurowego

Wnikliwa obserwacja polskiego rynku nieruchomości biurowych pokazuje, że charakteryzuje się on ciągłym rozwojem. Pojawiają się liczne nowe trendy, które sprawiają, że powstające obiekty są nie tylko niezwykle funkcjonalne, ale i bardzo trwałe oraz innowacyjne. W ich kontekście nie brakuje rozwiązań opartych na najnowocześniejszych technologiach, a także czerpania inspiracji z rozwiązań sprawdzonych za granicą. Co ciekawe, nowe obiekty biurowe powstają nie tylko w stolicy, ale pojawiają się licznie również w innych dużych miastach, między innymi takich jak: Kraków, Wrocław, czy Poznań. Jaki jest koszt budowy budynku biurowego? Informacje na ten temat znajdziesz poniżej.

Dlaczego warto podjąć decyzję o budowie obiektu biurowego?

Właściciele startujący z nową działalnością gospodarczą stoją przed wyzwaniem związanym z podejmowaniem wielu decyzji, które będą bezpośrednio oddziaływały na przyszłość należącej do nich firmy. Muszą między innymi ustalić, czy postawią na wynajem lokalu, czy też ich wyborem stanie się budowa budynków biurowych. W tym drugim przypadku mogą oni czerpać z wielu licznych zalet. Taki nowoczesny obiekt może stać się wizytówką firmy, która w efekcie będzie cieszyła się zwiększoną popularnością oraz wyróżni się pośród konkurencji. Siedziba przedsiębiorstwa to również podkreślenie jej stabilnej pozycji na rynku.

Od czego zależy koszt budowy budynku biurowego?

Zabierając się za wstępne przygotowania zmierzające do rozpoczęcia budowy budynku biurowego, warto w pierwszej kolejności określić szacowane koszty sfinalizowania projektu tego typu. Najczęściej uśrednioną wartość takiej inwestycji wyznacza się w przeliczeniu na metry kwadratowe. Jest to popularny i uniwersalny wskaźnik pokazujący, jaki jest koszt budowy 1m2 budynku biurowego, przy uwzględnieniu jego rozmiarów oraz standardu. Mnożąc ten parametr przez całą powierzchnię konkretnego obiektu, można uzyskać jego przybliżoną całkowitą wartość. Warto podkreślić, że bardzo trudno jednoznacznie określić, jaki jest koszt budowy m2 powierzchni biurowej. Jednak najczęściej podaje się, że należy w takim przypadku liczyć się z wydaniem sumy rzędu kilku tysięcy złotych. Widać, że budowa biurowca wymaga poniesienia sporych nakładów finansowych, jednak w obecnych czasach podjęcie decyzji o takiej inwestycji jest prawdziwym strzałem w dziesiątkę.

Budowa budynków biurowych – jakie pomieszczenia warto uwzględnić w projekcie?

Jednym z etapów budowy budynku biurowego jest opracowanie dokładnego oraz przemyślanego planu takiego obiektu. W tym kontekście można postawić na gotowe schematy, jak i zatrudnić profesjonalne biuro projektowe, które stworzy projekt zgodny z naszymi indywidualnymi wymaganiami. Tego typu koncepcja powinna łączyć w sobie wiele elementów i w praktyce przejawiać się jako rozwiązanie wygodne, funkcjonalne i dopasowane do potrzeb zarówno całego przedsiębiorstwa, jak i pojedynczych, tworzących go pracowników.

Najważniejsze jest optymalne zorganizowanie całej dostępnej przestrzeni. Aby uzyskać zadowalający efekt, należy kierować się dobrem pracowników, jak i regulacjami prawnymi, do których powinno się dostosować. Trzeba zadbać, aby w każdym budynku biurowym znalazło się miejsce na: strefę wejściową z recepcją, biura (np. przestrzeń typu open space), salę konferencyjną, toalety oraz pomieszczenia socjalne i gospodarcze. Choć oczywiście rozkład oraz rodzaj tych wnętrz powinien być dopasowany do branży, w której działa firma, jak i do różnych indywidualnych uwarunkowań związanych z jej działalnością.

Koszt wybudowania budynku biurowego – podsumowanie

Każdy zgodzi się z tym, że budowa budynków biurowych stanowi wieloetapowe przedsięwzięcie realizowane na szeroką skalę. Aby taka inwestycja przyniosła oczekiwany skutek, niezbędne jest nie tylko zebranie odpowiednich (i to dość dużych) środków finansowych, ale i zaangażowanie wielu podmiotów. W tym kontekście realizacja szeregu niezbędnych aktywności pozostaje w gestii fachowców, takich jak: inwestorzy inicjujący rozpoczęcie całego procesu budowlanego, architekci, projektanci, kierownicy budowy oraz sami wykonawcy. Poszczególne działania muszą następować w odpowiedniej kolejności, a ich wykonanie powinno cechować się jak najwyższym poziomem precyzji, staranności oraz dokładności. Wtedy otrzymane efekty będą satysfakcjonujące, a powstały obiekt będzie charakteryzował się wysoką jakością oraz zgodnością z obowiązującymi standardami budowlanymi.

WYBUDUJEMY DLA CIEBIE HALĘ PRZEMYSŁOWĄ!

Skontaktuj się z nami, a Nasi specjaliści przygotują
dla Ciebie indywidualną wycenę.
Budujemy na terenie całego kraju!

skontaktuj się