23.12.2021

Jak zrobić piwniczkę pod schodami?

Piwnica to przydatne pomieszczenie, szczególnie jeśli sam dom nie jest za duży. Jeśli pozwalają na to warunki gruntowe oraz finansowe, nie warto rezygnować z jej budowy. Można wybrać piwnicę, która zlokalizowana jest pod ziemią, ale równie dobrze sprawdzi się taka, która umiejscowiona jest pod schodami.

Etapy pracy piwniczki pod schodami

Warto wiedzieć, że piwniczka pod schodami powinna być już uwzględniona w projekcie domu. Mimo że możne być traktowana jako zupełnie osobne pomieszczenie i nie jest połączona na trwałe z konstrukcją budynku i tak wymaga wprowadzenia pewnych modyfikacji. Chodzi przede wszystkim o przygotowanie dna i ścianek osłonowych dla piwniczki oraz otworu wejściowego.

Otwór prowadzący do piwniczki pod schodami nie powinien być mniejszy niż sama piwniczka. Dzięki temu podłoga będzie oparta na gruncie bez potrzeby wzmacniania.

Ważne jest także zadbanie o ścianki, które będą osłaniać wnętrze piwniczki pod schodami. Są one niezbędne, aby izolować piwniczkę pod schodami od gruntu. Ścianki same w sobie muszą być odpowiednio wytrzymałe. Do 1,5 metra wysokości, dobrze wymurować ściankę z betonowych bloczków, fundamentowych lub cegieł. Wyższe ściany lepiej wzmocnić przyporami lub murować je ze zbrojnego betonu. Co warto wiedzieć to fakt, że ścianki piwniczki pod schodami nie muszą mieć oddzielnych fundamentów, a od powierzchni podłogi powinny być oddylatowane. Dobrze, żeby dno i ścianki zostały zaizolowane masą hydroizolacyjną. Dzięki temu będą zapieczone przed pleśnią i grzybem.

Plusy posiada piwniczki pod schodami

Piwniczka pod schodami może służyć jako spiżarnia lub po prostu pomieszczenie gospodarcze do przechowywania niepotrzebnych lub rzadko używanych przedmiotów. Piwniczka pod schodami może być także wykorzystana jako miejsce dla zwierzaka. Wolne miejsce może zaaranżować na przestrzeń dla czworonoga, gdzie będzie mógł spać i odpoczywać. W takim kąciku z pewnością poczuje się również bardzo bezpiecznie.

Jeśli jesteś miłośnikiem wina, piwniczka pod schodami również będzie idealnym miejscem na przechowywanie tego trunku. Dodatkowo możesz mieć pewność, że będzie ono zawsze idealnie schłodzone i zachowa świeżość nawet przez długie lata.

Ile kosztuje piwniczka pod schodami?

Koszty piwniczki pod schodami zależą od kilku kwestii. Można zdecydować się na najtańsze rozwiązanie, czyli gotowe. Do tego typu rozwiązań należą np. regały schodkowe lub zestawy szafek. Za tego typu przedmioty trzeba zapłacić od około 300 do 1500 zł. Jeśli myślisz o bardziej zabudowanej przestrzeni, cena również będzie adekwatnie wyższa. Koszt wykonania tego typu zabudowy plasuje się w granicach 2-3 tysięcy zł. Jednak w zależności od indywidualnych preferencji koszty oczywiście będą rosły.

O czym trzeba pamiętać, planując piwniczkę pod schodami?

Przy planowaniu tego typu zabudowy jakim jest piwniczka pod schodami, należy wziąć pod uwagę fakt późniejszego użytkowania. Jeśli ma być to miejsce do przechowywania żywności, dobrze zadbać o funkcjonalność pomieszczenia, dużo półek i szafki oraz odpowiednie oświetlenie. Ważne też, aby zachować odstępy, które pozwolą na komfortowe przechowywanie.

Niezbyt dobrym pomysłem będzie z kolei przechowywanie w piwniczce pod schodami delikatnych przedmiotów, np. takich zrobionych ze szkła, które pod wpływam drgań od schodów, mogą się potłuc lub zakurzyć.

 

fot. freepik.com

WYBUDUJEMY DLA CIEBIE HALĘ PRZEMYSŁOWĄ!

Skontaktuj się z nami, a Nasi specjaliści przygotują
dla Ciebie indywidualną wycenę.
Budujemy na terenie całego kraju!

skontaktuj się