05.11.2021

Jak uzyskać pozwolenie na rozbiórkę budynku?

Jesteś na etapie kupna działki lub już teraz potrzebujesz wyburzyć obiekt znajdujący się na danym obszarze? W dzisiejszych czasach wyburzanie budynków jest na porządku dziennym, zwłaszcza kiedy wielu przedsiębiorców inwestuje w działki, na których stawia inne obiekty, hale przemysłowe, fabryki, galerie czy innego rodzaju obiekty. Niestety, aby uzyskać pozwolenie na rozbiórkę budynku, trzeba się trochę natrudzić. Przede wszystkim należy dostarczyć wszystkie potrzebne i oficjalne dokumenty, które są niezbędne do uzyskania zgody na wyburzenie. W naszym wpisie przygotowaliśmy spis dokumentów, dlatego, jeśli  interesujesz się tym tematem i chcesz wiedzieć, co dokładnie musisz przygotować do uzyskania takiej zgody, ten wpis będzie zdecydowanie dla Ciebie.

Prace wyburzeniowe – charakterystyka

Prace rozbiórkowe polegają na kompleksowych działaniach opartych na konkretnych etapach prowadzących do całkowitego wyburzenia danego obiektu. W zależności od rozmiarów oraz zastosowania budynku będzie niezbędny inny sprzęt budowlany, wyburzeniowy, a także inne technologie i metody niszczenia. Do prac wyburzeniowych najczęściej wynajmuje się profesjonalne firmy posiadające specjalistyczny sprzęt, jednak dokument zezwalający na rozbiórkę budynku musimy uzyskać sami. Sprawdź, jak to zrobić.

Uzyskanie na pozwolenie rozbiórki budynku

aby uzyskać pozwolenie na rozbiórkę, należy wypełnić odpowiedni wniosek, który znajdziesz w Internecie w formie elektronicznej i dostarczyć go do starostwa, bądź urzędu wojewódzkiego. Jednak do wniosku należy dołączyć inne dokumenty, bez których uzyskanie zgody na rozbiórkę nie będzie możliwe. Do takiego wniosku należy dostarczyć:

  • zgodę właściciela obiektu bądź kopie takiej zgody na wyburzenie obiektu,
  • szkic usytuowania obiektu oraz rozmieszczenia pomieszczeń,
  • opis zakresu i sposobu prowadzenia robót rozbiórkowych,
  • opis sposobu, w jaki zapewnimy bezpieczeństwo ludzi znajdujących się na placu rozbiórki,
  • projekt rozbiórki obiektu, czyli planowane wykorzystanie sprzętu, opis czynności, transportu itd.

Co więcej, warto pamiętać, że w zależności od wykorzystywania różnych metod niszczenia, potrzebne będą inne zgody. Przykładowo, gdy chcemy wykorzystać metodę wybuchową, niezbędna będzie dokumentacja strzałowa.

Kiedy dostarczyć dokumenty?

Wszystkie dokumenty, które składają się na uzyskanie pozwolenia na rozbiórkę, należy dostarczyć przed rozpoczęciem prac wyburzeniowych. Taki wniosek należy złożyć jak najszybciej, by uniknąć kary finansowej za dokonanie samowolki budowlanej.

Jak uzyskać pozwolenie na rozbiórkę budynku? – podsumowanie

Uzyskanie pozwolenia na rozbiórkę budynku nie jest trudne, jednak na pewno czasochłonne. Wniosek można pobrać z wielu internetowych stron w formie elektronicznej, natomiast dostarczenie innych dokumentów zajmuje nieco więcej czasu. W zależności od rodzaju obiektu, metod, jakie chcemy wykorzystać, będą niezbędne inne zgody do uzyskania pozwolenia. Jednak powyżej wypisane dokumenty powinny być załączone do wniosku w każdym przypadku.

WYBUDUJEMY DLA CIEBIE HALĘ PRZEMYSŁOWĄ!

Skontaktuj się z nami, a Nasi specjaliści przygotują
dla Ciebie indywidualną wycenę.
Budujemy na terenie całego kraju!

skontaktuj się