30.12.2021

Działka budowlana – wszystko, co musisz wiedzieć, przed rozpoczęciem prac

Zanim ruszysz z pracami dotyczącymi swojego domu, musisz zakupić działkę. Jej wybór wcale nie jest prostą sprawą, bo właśnie na jej terenie stanie Twój dom oraz będziesz spędzać większość czasu. Dlatego tak ważne jest, aby znać zasady, które rządzą tym rynkiem i dokonać właściwego wyboru. Zanim dokonasz zakupu, musisz także wiedzieć jaka jest minimalna powierzchnia działki budowlanej.

Powierzchnia działki budowlanej – wytyczne na 2022 rok

Z roku na rok przepisy dotyczące minimalnej powierzchni działki budowlanej zazwyczaj odrobinę się zmieniają, dlatego zawsze należy szukać w tej kwestii najważniejsze i najświeższych danych. Najważniejsze są minimalne wymiary działki.

A jaka powinna być wartość? Biorąc pod uwagę kilka istotnych czynników, należy pamiętać o tym, że optymalna wielkość działki budowlanej pod budowę domu to około 600 metrów kwadratowych na terenie miejskim. Minimalna wielkość to z kolei 300 metrów kwadratowych. Na terenach poza miastem minimalna wielkość działki budowlanej to 1000 metrów kwadratowych, ale zazwyczaj zdarzają się większe i mają po około 1500 metrów kwadratowych. Wieś z kolei rządzi się swoimi prawami i tam pojawiają się już naprawdę spore rozmiary działek i można spotkać się nawet z taką, która ma powierzchnię 3000 metrów kwadratowych. Najmniejsza z możliwych to z kolei taka, która ma około 1000 metrów kwadratowych.   

Można zatem wywnioskować, że minimalna powierzchnia działki budowlanej waha się od 300 do 1000 metrów kwadratowych. Wszystko zależy od tego, na jakim terenie będzie ona znajdować – miejskim, podmiejskim czy wiejskim. Jeśli zależy Ci na dużej powierzchni działki budowlanej, warto wybrać tereny położone dalej od aglomeracji miejskich. A jeśli nie chcesz płacić dodatkowych pieniędzy za powierzchnię lub po prostu nie zależy Ci na wielkości – wybierz działkę w mieście. 300 metrów kwadratowych to minimalna powierzchnia działki budowlanej, jaką można kupić na polskim rynku.

Dodatkowe informacje o działce budowlanej

Poza samą minimalną powierzchnią działki budowlanej, kupującego obejmują także dodatkowe przepisy ustanowione przez polskie prawo budowlane. Po zakupie działki trzeba bowiem zdawać sobie sprawę jeszcze z innych wymiarów. Jednymi z nich jest odległość od granic działki do ścian. Dom musi zostać postawiony co najmniej 3 m od granicy działki, a jeśli przewiduje to miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni, można zmniejszyć tę odległość do 1,5 metra.

Jednak jeśli okna lub drzwi zwrócone są w stronę sąsiadującej działki, konieczne jest uzyskanie odpowiedniej zgody na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych. Dom musi stać także co najmniej 4 metry od granicy lasu, gdy znajduje się ona na sąsiadującej działce.

Działka budowlana – potrzebne dokumenty

Zakup działki, nawet tej o minimalnej powierzchni, zobowiązuje właściciela o zamontowanie odpowiednich mediów. Ponieważ może to trwać nawet kilka miesięcy, lepiej wystąpić o przyłączenie prądu, gazu czy wody najwcześniej jak to możliwe.

Jeśli chodzi o przyłącz prądu, to należy złożyć wniosek o budowę przyłącza u dostawcy prądu. Wraz z wnioskiem potrzebne jest złożenie mapki geodezyjnej, na której naniesiony jest plan sytuacyjny. W przypadku wody i kanalizacji wniosek składa się we właściwym urzędzie gminy lub lokalnym przedsiębiorstwie wodno-kanalizacyjnym. W formularzu należy zawrzeć liczę osób, które będą zamieszkiwać gospodarstwo domowe, szacunkowe zużycie wody oraz dołączyć mapkę geodezyjną, jeśli zajdzie taka potrzeba.

 

fot. freepik.com

WYBUDUJEMY DLA CIEBIE HALĘ PRZEMYSŁOWĄ!

Skontaktuj się z nami, a Nasi specjaliści przygotują
dla Ciebie indywidualną wycenę.
Budujemy na terenie całego kraju!

skontaktuj się