05.11.2021

Co powinien zawierać projekt rozbiórki budynku?

Kupiłeś/aś działkę, na której znajduje się budynek do wyburzenia? A może jesteś na etapie jej zakupu i zastanawiasz się, jak problematyczna okaże się rozbiórka? Warto wiedzieć, że w wielu przypadkach pozbywania się obiektów niezbędne jest odpowiednie pozwolenie na dokonanie takich czynności. Jeżeli jesteś ciekaw/a, od czego zależy konieczność posiadania pozwolenia na rozbiórkę i co powinien taki dokument zawierać, ten artykuł jest zdecydowanie dla Ciebie oraz pomoże uniknąć Ci kar finansowych, które grożą przy rozbiórce budynku bez otrzymania takiego pozwolenia.

Prace rozbiórkowe – na czym polegają?

Prace wyburzeniowe oraz rozbiórkowe polegają na kompleksowych działaniach, które uwzględniają wszystkie niezbędne do przeprowadzenia rozbiórki etapy. Najczęściej  takie czynności wykonują profesjonalne firmy, jednak są również osoby, które podejmują się prac rozbiórkowych na własną rękę. Posiadając odpowiedni sprzęt oraz umiejętności jego wykorzystywania, nie ma przeszkód, by samemu dokonać rozbiórki budynku. Jednak jedyną przeszkodą, jaka jest, jest uzyskanie pozwolenia na rozbiórkę budynku. Co należy dostarczyć i jakie dokumenty złożyć, by takową zgodę uzyskać? Czytaj dalej.

Pozwolenie na rozbiórkę budynku

Jest to jeden z ważniejszych dokumentów przy planowaniu prac wyburzeniowych ze względu na potrzeby prawne, administracyjne i uwzględniające bezpieczeństwo osób, które chcą się takich prac podjąć. Z tego względu tak ważne jest dostarczenie wszystkich niezbędnych dokumentów oraz załatwienie oficjalnego pozwolenia na rozbiórkę. Sprawdź, czego potrzebujesz, aby uzyskać oficjalne pozwolenie na rozbiórkę budynku.

Projekt rozbiórki budynku powinien zawierać szczegółowe opisy czynności wykonywanych przez użytkowników. Pod uwagę powinien zostać również wzięty zakres sprzętu, transportu, materiałów, obmiarów robot oraz kontrola jakości wykonywania robót. Takie pismo nazywa się projektem rozbiórki, w którym dokładnie opisujemy wszystkie prace, jakie będą przeprowadzone w danym obiekcie. Niezwykle ważny jest dokładny opis czynności, by sprawdzić dokładne pomiary, rozmiary budynku i wykorzystanie sprzętu. Po sprawdzeniu takiego dokumentu przez specjalistów oficjalnie będzie wiadomo, czy etapy oraz prace, jakie zamierzamy przeprowadzić, są bezpieczne i nie zagrażają życiu wszystkim, którzy znajdą się na placu budowy.

Co powinien zawierać projekt rozbiórki budynku? – podsumowanie

Jeśli potrzebujesz wyburzyć dany obiekt, niezbędny będzie dokument, który pozwoli na taką rozbiórkę. Jest to oficjalne pismo uzyskiwane od instytucji, które w zawartości obejmuje najważniejsze czynności wykonywane na placu budowy. W ich zakres wchodzą wszelkie działania wszystkim osób przebywających na terenie budowy, wykorzystywanie danego sprzętu, materiałów, transport. Taki dokument pozwala nie tylko nadzorować wszystkie etapy rozbiórki budowy, lecz przede wszystkim pozwoli na kontrolę bezpieczeństwa. Organy wydając takie pismo, muszą być pewne, że na placu budowy nie grozi nic żadnym robotników, którzy wykonują swoją pracę. Pozwala to uniknąć wielu niebezpieczeństw, a często także uchronić przed tragedią. Jeżeli jesteś na etapie rozbiórki budynku, koniecznie zaopatrz się w oficjalne pozwolenie na wyburzenie budynku, ponieważ bez niego możesz otrzymać naprawdę dużą karę finansową.

WYBUDUJEMY DLA CIEBIE HALĘ PRZEMYSŁOWĄ!

Skontaktuj się z nami, a Nasi specjaliści przygotują
dla Ciebie indywidualną wycenę.
Budujemy na terenie całego kraju!

skontaktuj się